Egymssal szemben llunk. Megrovan nzek kk szemeibe, mert nem rtem, mirt kellett felkeltenie hajnalok hajnaln. Radsul azt sem nagyon tudom, mirt kellett felmsznunk a tetre. Egszen addig ezen elmlkedem, mg meg nem ltom az egyik cserpbe karcolt „Taube*” szt.
- Nem mondod, hogy bele kell karcolnod a kezedbe, hogy „Spatz**"? – krdezem elrettenve.
- Szerintem elg csak rrni – vlaszolja, majd elvesz egy filcet, s rrja a szt a kezre.
A felirat ragyogni kezd, n pedig htraugrom, aminek kvetkeztben majdnem leesem a tetrl, de Kriszti rtem nyl s visszahz. Belenzek a szemeibe, amik szintn ragyogni kezdenek, s kezdem gy rezni, hogy nem is a legjobb bartnmre nzek.
- Nrcisz vagyok – szlal meg, de mieltt meglepdhetnk, folytatja -, remltem, hogy rjttk erre az aprsgra, mert gy bele tudtam kltzni a hgom testbe, s beszlni is tudok. Nagyon szeretnk nektek segteni.
- Rendben. Akkor menjnk le a tetrl, s mondj el mindent, amit tudsz!
Nem telt sok idbe, mire lekszldtunk, aztn bementnk Kriszti szobjba. Most Nrcisz a konyhban tevkenykedik, tet fz mindkettnknek, mert szerinte az megnyugtat, s jt tenne nekem. n a legjobb bartnm kis zugban lk az gyon, s mikor a nvre belp az testben, gy megijedek, hogy htraesem, s beverem a fejem a falba.
- Nem is te lennl – szlal meg nevetve az jonnan belpett, majd lerakja a tlct (melyen teskanna van, tele forr teval, s kt tescssze) a szoba kzepn ll asztalkra.
- Gyere tezni!
- Rendben, de el kell meslned mindent, amit csak tudsz errl az egszrl! – mondom, majd odastlok az asztalkhoz, s lelk trklsben, Nrcisszal szemben.
- Mindent el fogok meslni, de ez most jt fog tenni neked, hidd el! – szavai nyomatkostsakppen, felemeli a kancst, majd nt az egyik csszbe, s a msikba is.
- Ht j. – Elveszem az egyik csszt, s belekortyolok. – Nagyon finom ez a tea.
- Szuper. Mindent elkvettem ezrt.
- Rtrhetnnk a trgyra? - trelmetlenkedem
- Termszetesen – feleli nyugodtan, majd kecses mozdulatokkal a szjhoz emeli a msik csszt. – Mit szeretnl tudni?
- Mindent.
- Rendben. Hol kezdjem?
- Elszr is, elmondhatnd, honnan jttl…
- A hallbl trtem vissza a napl, s a ti segtsgetekkel.
- s milyen a hall? – krdezem, komoly rdekldssel az arcomon.
- Nem olyan, amilyennek sokan gondoljk. Egyedl az rossz benne, hogy nem tallkozhatsz a szeretteiddel, s hinyoznak. Egybknt a klma nagyon kellemes, a Nagy Fnk kedves velnk, semmilyen bn nincsen, s semmi nem fj. Csak a hiny rezhet, de ahhoz hozz lehet szokni.
- Mirt kellett meghalnod? – rdekldm tovbb, aztn belekortyolok a temba.
- A 2012-es vilgvge miatt. – Meglepettsgemben majdnem visszakpm a szmban lv italt.
- Ezt meg hogy rted?
- A Nagy Fnk a vilgvge miatt a vilg minden tjn elszrt sszesen legalbb 10-15millird ilyen naplt, hogy mindenkppen jusson minden embernek. Miutn pedig az emberek meghaltak, elpuszttja a Fldet, sajt magt, minden ember lelkt, meg gy abszolt mindent. Szval a vgn semmi nem marad.
- A Nagy Fnk, Isten?
- Tulajdonkppen igen. A keresztnyek egsz sok dologra rjttek, pldul, hogy ott van mindenhol, meg, hogy teremtette a vilgot. Azonban nem mindent tudnak jl. Isten nem a sajt kpmsra teremtette az embereket, ezen kvl Pokol nem ltezik, csak Mennyorszg van, meg Tisztthely, mert, ha a Tisztthelyen valakinek a lelke nem kpes megtisztulni, az a llek elpusztul, s semmiv lesz.
- Tnyleg? Akkor te most tulajdonkppen egy angyal vagy?
- Na, igen, ez is tvhit. Nincsenek angyalok, meg rdgk. Inkbb szellemeknek neveznm magunkat.
- rtem. A vilgvgt meg tudjuk akadlyozni? – krdezem kt korty tea kztt.
- Teljesen kizrt, de van egy olyan rzsem, hogy ti ketten mg a hallban is letben fogtok maradni. Js kpessgekkel rendelkezem, de ennl tbbet sajnos nem mondhatok.
- Vilgos. Szval 2012. december 21-n mindenkppen vge lesz a vilgnak. Tekintve, hogy most 2012 augusztusa van, ez mr nincs is messze.
- Pontosan. Az emberek pedig mr november vgn el fognak tnni a Fldrl. Aztn az llatok, majd a nvnyek, vgl maga a Fld is elpusztul.
- n mirt nem jutottam hozz ilyen naplhoz?
- Ezt nem mondhatom el. Fogtok majd kapni naplt, de a lnyeg, hogy te s Kriszti mg nem kaptatok. Csak ti ketten az egsz vilgon.
- Mirt?
- Mondom, hogy nem mondhatom el!
- Ne csinld mr! Tudni akarom!
- Majd mindent megtudsz, ha eljn az ideje.
Shajtottam, aztn megittam a csszmbl az utols korty tet is. Nem hiszem el, hogy nem tudhatok semmit, s mindennek el kell jnnie az idejnek. Annyira kibrndt. Eszembe jutott egy krds, amit nem tettem fel, pedig lehet rdekes:
- Hogyan kszlnek a naplk?
- Nem hinnm, hogy ez annyira fontos lenne.
- Engem rdekel.
- Kutyarlkbl, a Nagy Fnk brmire kpes.
- Ezt ugye nem mondod komolyan? – krdezem, s a nevetstl majdnem az orromon jn vissza a tea.
- De – kzli egy vllrntssal.
- Amgy azon gondolkodtam, hogy a napld vgben vannak szablyok
- Hamistvnyok. Csak a dtum vals rajta.
- Nem mondod, hogy azt a naplt az 1700-as vekben alkottk – esik le az llam.
- Nos, a lnyeg az, hogy az emberek mr az korban rjttek erre. Semmi sem tarthat rkk. A vilg folyton vltozik, az emberek is, s Isten is.
- A Nagy Fnk megengedte neked, hogy ide gyere?
- Igen, de ezeket az informcikat nem adhatod tovbb senkinek, Krisztin kvl. Meg mg annyi, hogy ma jjel eltnnek a szleid, s az n szleim is. Mennyi az id?
- Hajnali t lesz, t perc mlva. Majdnem msfl rja beszlgetnk.
- Bizony. Jobb lesz, ha megyek. Gyere a frdbe, s mosd le Krisztina kezrl a verebet! – kzli nevetve, majd bevonulunk a frdbe.
Krisz krmkefjvel, s j sok szappannal, meg srolssal a lny kezrl lejtt a felirat, aminek kvetkeztben Nrcisz jra eltnt, a test, amiben volt, kimerlt, s sszeesett. Ebben a helyzetben nem nagyon tudok mit csinlni, karjaimba kapom a legjobb bartnmet, beviszem a hlszobba, majd lefektetem az gyra. Egy darabig, csak nzem, ahogy alszik, aztn n is elalszom. Ott feksznk csndben, bksen, egyms mellett szuszogva.
***
- Lna, bredj! – hallom Krisz hangjt, mire kinyitom a szemem, kms tekintetem pedig a lnyra emelem.
- Mennyi az id? – krdezem stozva.
- Reggel fl nyolc.
- Jl van. J jszakt! – kzlm, majd visszadlk az gyra.
- Ne szrakozz mr velem! – vlti, majd a fejemhez vg egy prnt.
- Ezt mg nagyon meg fogod bnni – motyogom, majd mikor kzelebb hajol, hogy jobban hallja, mit mondtam, az arcba nyomom az n prnmat.
Folytatjuk a kis prnacsatt, a baldachinos gyon, s a nyomozs megkezdse ta, most elszr felszabadultan, nfeledten nevetnk, szrakozunk. Taln ez az utols alkalmunk, hogy gy egytt lehetnk.
Fejen tall, aztn hton, utna hason, n pedig trdre rogyok, majd hasra dlk, mire Kriszti a htamra l, s lefogja a kezeimet. Nem brok mozdulni.
- Jl van! Te nyertl – adom meg magam nevetve.
- n annyira szeretlek – mondja, majd lemszik rlam, s maghoz lel. – Egybknt mi trtnt ma hajnalban?
- Tnyleg! Te nem emlkszel semmire.
- J, hogy rjssz, kisszvem!
Megrzom a fejem. Most semmi kedvem nincs sszeveszni a legjobb bartnmmel. Elvgre nem sok idnk van ezen a Fldn, s az sem biztos, hogy hallunk utn lthatjuk mg egymst. Veszek egy nagy levegt, s elmeslek neki mindent. Azt, hogy hogyan szllt bele Nrcisz lelke Kriszti testbe, s azt is, hogy mr nem sok van htra. A kis mesm vgeztvel Kriszti elkerekti nagy, kk szemeit.
- Nrcisz itt volt, s n nem is tallkozhattam vele? – krdezi boci szemekkel nzve rm, n pedig akaratlanul is elnevetem magam.
- Ngy hnap mlva vge a vilgnak, az emberek kzl valsznleg csak mi tudjuk hogyan. Radsul a szleink ma fognak eltnni, te meg kpes vagy azzal foglalkozni, hogy nem tallkoztl a nvreddel. Nem vagy szvbajos…
- A kutyafjt! – mondja, majd elvesz az egyik prna all egy rzsaszn s egy piros naplt. – Mibl gondolod, hogy a szleink ma fognak eltnni?
- Egyrszt, Nrcisz mondta. Msrszt, esik az es.
- Hajnalban mg j id volt – mondja, majd kinz az ablakon, mintha ktelkedne a szavaimban.
- Egy olyan tz perce kezdett el esni.
- Nem azt mondtad, hogy a szablyok hamisak?
- A legtbb igen, az viszont biztos, hogy az emberek ess napokon tnnek el.
- rtem.
- Egybknt mik azok? – krdezem a kt naplra mutatva, mire Kriszti felfordtja ket.
A rzsasznen ezst betkkel a Kiss Krisztina nv ll, kis ezst lakat van hozz, ezst kulcsokkal. A piros darabon arany betkkel a Mezei Lna nv ll, arany lakat van rajta, s arany kulcsok.
- A vilg leggynyrbb gyilkos eszkzei – jegyzem meg, csillog szemekkel, majd elveszem a sajtomat, s kinyitom. Termszetesen res.
- Vajon hogy kerltek ide?
- Ez egy j krds. Elvileg kutyarlkbl kszlnek, de nem hiszem, hogy a kutytok itt vgezn a dolgt. Radsul a kis prnacsatnk eltt nem is voltak itt.
- Biztos szemlyre szabottan jelennek meg. Egybknt emlkeim szerint sem ron, sem Nrcisz nem volt ilyen szp.
- Csak gy emlkeztetnlek, hogy ezek miatt fogunk meghalni!
- Azrt rlk, hogy ilyen szpet kaptunk.
- Te nem vagy egszen normlis – kzlm, mire ltom, hogy kicsit elszontyolodik -, s pont ezrt vagy te a legjobb bartnm.
- Imdlak! – jelenti ki mosolyogva, aztn meglel.
- Hogyan tltsk az utols nhny napunkat a nyri sznetbl?
- Elmehetnnk fagyizni, meg stlni, esetleg arra a jtsztrre is odamehetnnk, ahol rgen egytt jtszottunk.
- Tetszik az tlet. Tallkozzunk dlutn hromkor a fagyiz eltt. Addig kialszom magam, s kezdek valamit a szanaszt ll hajammal.
- Ok. Akkor most elmsz?
- Nem. Itt maradok, itt mosok hajat, s itt alszom, aztn vletlenl msik busszal megyek, hogy elbb odarjek, mint te. Persze, hogy elmegyek.
- Rendben. Amgy melyik fagyizban tallkozunk?
- Vgre egy rtelmes krds! Abban, amelyikbe a szleink elvittek, mikor kicsik voltunk. Ott ismerkedtnk meg, emlkeim szerint.
- Szuper.
- Akkor ott tallkozunk – azzal kimegyek a teraszajtn.
***
- Neked is sok eszed van. Esben fagyizni – mondja Kriszti a fejt rzva.
- Mr nem azrt, de a te tleted volt – vlaszolok, aztn eszem egy kanllal az elttem lv fagylaltkehelybl.
Ezek azok a pillanatok, melyekrt megri lni. Velem szemben a vilg legjobb bartnje l, elttem van egy isteni fagylalt, amit szpen, lassan kezdek bekebelezni. Mikor kicsik voltunk, akkor is ugyanitt fagyiztunk, s ltom Kriszen, hogy gondolataiban eljnnek a rgi szp emlkek, ahogy nekem is. Mgse szlunk egymshoz. Olyan ez, mintha mr elvesztettk volna a msikat, s tudjuk, mindkettnknek rosszul esne, ha most megszlalnnk.
vatosan megfogom az egyik kezt, s sszekulcsolom a sajtommal. Felllok a szkrl, mlyen a szemeibe nzek, majd elkezdek hozz egyre kzelebb hajolni. A szvem egyre vadabbul ver, gy rzem majd’ kiugrik a helyrl, s egsz testemben remegek. Hiba mindez, hiba ezek az rzsek, hiba ilyen gynyr a lny, nem tudom megtenni, pedig valsznleg mskor nem lesz r alkalmam. Amikor az orrunk sszer, egyszeren htraugrok, Kriszti meg csak pislog rm. Nem tudom, hogy ezt most azrt, mert csak meglepdtt, vagy azrt, mert is akarta volna ezt a cskot.
Nem szl semmit. l tovbb csendben s eszi a fagylaltjt. Valahogy idegl most ez a csend. Nem tudom, mire gondol, lehet, nem azt rzem, amit rez, s az is lehet, hogy ezzel vge a bartsgunknak. Taln jobb lesz, ha most n sem szlalok meg, s nem hozom fel tbb ezt a tmt.
- Nzd csak! Elllt az es. Mehetnk a jtsztrre hintzni egyet – szavaim nyomatkostsakppen az ablak fel mutatok.
- Rendben. Menjnk – mondja mosolyogva, gy tnik nem haragszik rm.
***
A mai nap hihetetlenl j volt. Majdnem sikerlt sszegyjtenem a btorsgom ahhoz, amit lassan t ve nem brok megtenni, s Kriszti mg csak nem is haragszik rm. A jtsztren teljesen felszabadultam beszlgettnk, s jra gyerekek lehettnk, de a csk tmt nem mertem felhozni. Flek, rossz lenne neki, vagy a bartsgunk krra menne. Akrhogy is, a tny az tny, beleszerettem a legjobb bartnmbe. Amikor erre rjvk, csak mosolygom, majd a fejemet a prnra hajtom, mintha Kriszti telt kebleire hajtanm, s r gondolva alszom el.
*galamb
**verb
tdik fejezetrt katt ide!
|